Ustawienia widoku strony

Wersja tekstowa

Mapa serwisu

Słownik skrótów

E-REJESTRACJA

Realizacja szczepień zalecanych dla całej rodziny

Proponujemy odpłatne szczepienia tzw. szczepienia zalecane :

1. p/ pneumokokom Szczepienie jest zalecane dla dorosłych z przewlekłymi chorobami ukł. oddechowego, z osłabionym ukł. immunologicznym oraz dla osób w podeszłym wieku i dzieci, dotychczas nie szczepionych, szczególnie uczęszczających do żłobków i przedszkoli. 
2. p/ krztuścowi Wskazane jest, aby szczepienie przeciwko krztuścowi wykonały kobiety planujące ciążę oraz inne osoby dotychczas nie szczepione lub jeśli ostatnie szczepienie było wykonane w okresie powyżej 10 lat. 
3. p/ tężcowi , p/ błonicy Szczepienia p/tężcowi i błonicy proponowane są kobietom planującym ciążę oraz osobom, które nie były szczepione lub od ostatniego szczepienia minęło > 10 lat. 
4. p/ wzw A i B Szczepionka wskazana jest u osób, które często odżywiają się w przygodnych barach , a także u osób podróżujących szczególnie do krajów o zwiększonej zachorowalności na wzw oraz przed planowanym zabiegiem chirurgicznym i dla kobiet przed planowaną ciążą. Szczepienia p/wzwB prowadzone są w schemacie 0,1,6 miesięcy. Nie przewiduje się podania dawek szczepień przypominających. 
5. p/ grypie Szczepienie zalecane dla osób przebywających w dużych skupiskach o podwyższonym stopniu zachorowalności, np. nauczyciele, ale także kobiety w ciąży i osoby o słabym układzie immunologicznym. Osobom w wieku powyżej 55 lat, chorym na choroby przewlekłe oraz dzieciom od ukończenia 6 miesiąca życia. 
6. p/ kleszczowemu zapaleniu mózgu Szczepienie zalecane dla dzieci od 1 roku życia, oraz dla dorosłych. Pierwszą dawkę przypominającą należy powtórzyć po 3 latach od szczepienie podstawowego, składającego się z trzech dawek, a kolejne dawki przypominające podawane są co 5 lat 
7. p/ ospie wietrznej Szczepionka jest szczególnie wskazana dla dzieci od ukończenia 9 m-ca życia ,najlepiej po ukończeniu 12 m-cy, dla osób z kontaktu z ospą, osób z niską odpornością, kobiet planujących ciążę z zastrzeżeniem, że należy wykonać ją co najmniej miesiąc przed planowaną ciążą oraz osób, które dotychczas nie chorowały na ospę wietrzną
8. p/ śwince/ odrze/ różyczce Szczepienia zalecane szczególnie dla kobiet planujących ciążę, które nie były dotychczas szczepione lub nie chorowały na w/w choroby.

Wizyta szczepienna
Na wizytę szczepienną należy zgłosić się jeśli niemowlę ukończy sześć tygodni życia. Dotyczy to również dzieci urodzonych przedwcześnie. Szczepienia obowiązkowe to :szczepienie przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, wzw B, haemophilus influenzae typu B, pneumokokom, odrze, śwince, różyczce.
Do szczepień zalecanych należy szczepienie przeciw meningokokom (szczepienie można rozpocząć jeśli dziecko ukończy dwa miesiące), rotawirusom, ospie wietrznej (szczepienie można rozpocząć najlepiej jeśli dziecko ukończy 12 miesięcy). Szczepienia zalecane są płatne, z wyjątkiem szczepień dla dzieci uczęszczających do żłobka, które mogą być zaszczepione bezpłatną szczepionką przeciw ospie wietrznej, po uprzednim dostarczeniu zaświadczenia, że dziecko uczęszcza do żłobka.
Realizacja szczepień obowiązkowych może odbywać się przy użyciu szczepionek bezpłatnych lub płatnych- skojarzonych, które minimalizują liczbę wkłuć. Na jednej wizycie szczepiennej można podać dziecku kilka szczepionek: szczepionkę przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis oraz szczepionkę przeciw pneumokokom i rotawirusom (schemat dwu lub trzydawkowy w zależności od wybranej szczepionki).
Cykl szczepień podstawowych wykonywany jest trzykrotnie, w ośmiotygodniowych odstępach. W międzyczasie, po ukończeniu przez dziecko dwóch miesięcy życia, można podać szczepionkę p/ meningokokom grupy B, w schemacie 3+1 lub 2+1 – jeśli szczepienie rozpoczniemy po ukończeniu przez dziecko trzech miesięcy życia.
Objawem poszczepiennym może być gorączka( temp. od 38.1), w miejscu podania szczepionki ból, zaczerwienienie, obrzęk. Dziecko może być senne, rozdrażnione, niespokojne. Objawy te mogą wystąpić w czasie 48 godzin po szczepieniu. W przypadku gorączki należy podać dziecku paracetamol (Pedicetamol) wg. wskazań na ulotce. W razie potrzeby powtarzać kolejne dawki co 4-6 godzin. W miejscu podania szczepionki jeżeli występuje obrzęk lub zaczerwienienie należy stosować okłady z sody oczyszczonej w proporcji 1 łyżeczka sody oczyszczonej / pół szklanki wody o temperaturze pokojowej.
  • Przyjazna atmosfera

  • Przychodnia z tradycją

  • Wykwalifikowana kadra

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.